S-au trezit la pauza: Sporting - Poroschia 5-2 (0-1)

23.10.2010 18:25

Meciul dintre locul doi (Sporting Rosiori) si locul trei (Spicpo Poroschia) din Liga 4 a fost unul spectaculos, desi la un moment dat a stat sub semnul egalitatii.
Dupa 40 de minute de joc inchis si fara mari ocazii de gol, poroschienii au deschis scorul dintr-o lovitura libera prin Lupescu (‘42) si au intrat in avantaj la pauza. De la cabine, Sporting a revenit mult mai motivata si a facut instructie cu Spicpo. In numai doua minute, 55 si 57, Moldoveanu si Parvan au intors scorul in favoarea rosiorenilor dupa doua actiuni plecate din flancul drept.
Cutieru de la Poroschia a vazut al doilea galben si si-a lasat echipa in zece oameni (‘72), fapt ce a permis Sportingului sa isi continue atacurile in voie. Tuleu a dus scorul la 3-1 din penalty (‘77), iar Parvan a linistit asistenta (aproximativ 200 de spectatori au asitat la meci) cu un sut in diagonala, ducand scorul la 4-1 (‘83). Moldoveanu a reusit si el “dubla” in minutul 90+1, iar Lupescu l-a copiat in minutul 90+3, din penalty si a stabilit scorul final la 5-2.

Sporting: Busca (c) - Balgiu, Tuleu, Geac, Dragnea (Ciobanu '46) - Uratu, Ciofalca (Dulceanu '84), Becheru, Niculae (Toader '75) - Moldoveanu, Parvan (Sitaru '85).